Психотерапевтичният процес е взаимодействие, което се осъществява при определени условия. Моля, имайте предвид следното при започване на терапия:
- Психотерапията е доброволен процес на израстване и себеосъзнаване, в който клиентът сам взима решения за поведението си по време на терапевтичните сесии и в личния си живот. За последните терапевтът не носи отговорност.
- Всяка сесия е с продължителност 60 минути, като в последните 5 мин се прави резюме на сесията.
- Всяка сесия е в удобно за двете страни време и се договаря чрез предварително обсъждане с клиента.
- Желателно е честотата на посещения да бъде поне веднъж седмично. Няма стандартно изискване за броя сесии – зависи от проблема, от вашето време и възможности.
- Ако клиентът не може да се яви на сесия, е длъжен да предупреди 24 часа предварително. В случай, че клиентът не се яви на сесия и не информира 24 часа по-рано, пропусната сесия се заплаща.
- Клиентът е длъжен да съобщи на терапевта дали прилага други форми на терапия-традиционна медицина или нетрадиционни форми на лечение, дали е вземал или взима в момента някакви медикаменти, дали е бил хоспитализиран и по какви поводи.
- Резултатите са индивидуални, зависят от сътрудничеството между терапевт и клиент, мотивацията на клиента и готовността му да посреща страховете и характеровите лимити с травматичен произход.
- В случай, че клиентът реши да прекрати терапията преди терапевтът да е преценил, че е готов за това, е нужно да подпише декларация, че прекратява терапията по лично желание. Препоръчителна е една последна сесия, където да бъде затворен психотерапевтичния процес.
- Терапевтът има право да прекрати работа, ако прецени, че клиентът не сътрудничи на терапевтичния процес и не се наблюдава развитие, или ако изникне необходимост от работа с друг тип специалист.
- Всяка информация, споделена с терапевта се третира като строго конфиденциална и няма да бъде споделена с каквито и да е трети лица. Изключение правят случаите, когато тази информация се отнася за тежко престъпление, планирано или вече извършено, определени ситуации на насилие заплашващи живота на деца под 18 год., конкретни планове за самоубийство или нараняване на трети лица, така както е предвидено или изисквано от законите на РБългария.
Психотерапия с непълнолетни клиенти
- Поверителността на психотерапевтичния процес е необходимо изискване за успеха на терапията, особено при тийнейджъри/ непълнолетни лица. Същевременно, участието и информираността на родителите също е важно. Затова, моята практика при работа с тийнейджъри/непълнолетни лица на възраст над 12 години включва споразумение между моя непълнолетен клиент и неговия родител, което да ми позволи да споделя основни факти свързани с прогреса на психотерапията, както и честотата на посещенията. Споделянето на всякакви други детайли ще изисква разрешение от непълнолетното лице, освен ако аз не преценя че той/тя е в опасност или представлява опасност за друг човек. При такива обстоятелства ще уведомя родителите незабавно. Във всеки случай, преди да споделя информация с родител, ще я обсъдя с тийнейджъра/ непълнолетното лице и ще положа всички усилия да дискутирам възникналите възражения. Споделянето на детайлна информация с родителя може сериозно да наруши доверието и да застраши терапевтичния процес.
- Основните правила за работа в терапевтичен контекст са: откритост, прозрачност, лична отговорност за поведението на клиента по време на индивидуалните сесии, групова работа и уъркшопи, дискретност, спонтанност, даване на обратна връзка.