You are currently viewing 10 начина да заживееш в хармония със себе си

10 начина да заживееш в хармония със себе си

В днешния забързан свят, хората са изключително натоварени и физически, и психически с различни дейности. Работата на пълен осем часов работен ден все по-трудно е достатъчна за постигането на добро качество на живот и професионално развитие и удовлетвореност, затова голям процент от хората в трудоспособна възраст имат допълнителни занимания. Освен това пътуването от и до работното място, домакинската работа, грижата за малки деца и възрастни родители, срещите с приятели също отнемат време, така че осем часовият сън, който се препоръчва за добър жизнен режим, се превръща в мираж. Лукс е и заниманието с различни хобита като фитнес, четене на художествена литература, участие в танцови школи, курсове по фотография и т.н. Хората нямат време за всичко това. 

Стига се до там, че обикновеният човек често предпочита да се лиши от едно или друго хоби, за да му стигне времето за останалите уж по-важни неща. Но тези лишения от жизнено важни дейности неминуемо водят след себе си негативни последици – проблеми със съня, повишена тревожност, депресивност, прекомерен стрес, различни психосоматични симптоми и заболявания, влошени взаимоотношения с близки и приятели, раздразнителност, избухливост и много други. Нарушава се естествения режим, изискващ равномерно разпределение на денонощието – осем часа сън, осем часа работа, осем часа рекреация/почивка/хобита.

  1. Как да живееш в хармония със себе си

Животът на скорост е допустим за кратко, но продължил дълго време, причинява сериозно разстройване на психичното функциониране, разваля баланса, тоест може да доведе до различни психични и здравословни смущения. И тъй като от психологична гледна точка, хармонията и балансът са от ключово значение за оптималното функциониране на личността, в настоящата статия ще ви предложим десет начина да бъде постигнато това. Тези десет примера не претендират за универсалност, но по наше мнение са ключови за постигането на вътрешен мир.

1.1.  Вслушвай се във вътрешния си глас

Според Карл Густав Юнг интуицията представлява един от четирите типа функции на Егото и е много важна за взимането на решения. Не е нужно да имаме цялата информация при дадена ситуация, за да преценим как да реагираме. Ако нашата интуиция е добре развита, тя ще ни нашепне кой е правилния път. В противен случай вероятността да допуснем грешка, слушайки единствено разума си е голяма.

1.2. Игнорирай негативно настроените хора

В живота на всеки има такива хора, които винаги и за всичко се оплакват, непрекъснато критикуват и се стремят да прехвърлят вината на другите. Те са винаги негативно настроени и могат да развалят много лесно настроението ни. В случая проблемът касае особеностите на тяхната собствена личност и във взаимоотношенията, в които те влизат, тези особености се проявяват без значение от поведението и отношението на другата страна в комуникативния процес. Разбира се, вероятността да се променят е минимална, затова тези, които трябва да се променят сме самите ние. Единственият начин да сме в хармония със себе си, е да се опитаме да избягваме присъствието на токсичните индивиди и да се концентрираме върху положителното, което стои на пътя ни. 

1.3. Отделяй време за себе си

Както коментирахме по-горе, времето, с което разполагаме е силно ограничено. Психически стабилните личности обаче намират и време за любимите си занимания. Ако дълго време игнорираме нуждата от свободно време за самите нас, това логично ще резултира в понижено настроение и ще рефлектира негативно върху семооценката ни. Независимо дали ще изберем да прекараме време в четене на интересен роман, искаме да се разходим сами из природата или да си направим нова прическа, трябва да намерим време само за нас и нашите интереси.

1.4.  Поставяй си реалистични цели

В днешно време хората трябва да се развиват и самоусъвършенстват непрекъснато. В противен случай не се реализира последната потребност от пирамидата на Ейбрахам Маслоу и личностното развитие страда. Целеполагането и тяхното преследване има пряко отношение върху удовлетвореността от живота. Поставянето на нереалистични цели обаче довежда до изхабяването на ценен енергиен ресурс с минимален резултат и последващо чувство за вина. Реалистичните цели, напротив, влизат в обсега на нашите възможности и следват естествения ход на естественото ни развитие. Постигането им ни кара да се чувстваме горди и в хармония със себе си.

1.5.  Минимизирай прекомерното чувство за вина

Според психоаналитичната теория на Зигмунд Фройд, чувството за вина възниква заради негативна морална оценка, произтичаща от нашия СвръхАз. В това няма нищо лошо, тъй като анулирането на тази морална психична организация предполага психопатна личностова структура, а това е тежка патология със загуби за ежедневното функциониране. Прекомерното чувство за вина обаче не гарантира добро психично здраве, а много често е причина или следствие от тежка депресия. Чувството за баланс  означава да сме в състояние да преценим адекватно и максимално безпристрастно ситуацията и нашето поведение, и в случай, че регистрираме определена вина, да опитаме да се извиним или поправим грешката си, без да се самоизмъчваме. 

1.6.  Намери работа, която ти носи удоволствие

Една трета от времето ни преминава в работа. Ако тя не ни носи удоволствие, а точно обратното – ни натоварва психически, вероятността скоро да изпаднем в депресивно състояние е голяма. Затова вземането на решение какво да бъде професионалното ни развитие трябва да бъде обмислено в перспектива, а не да се базира само на краткосрочни цели като престижа или финансовата част. Кариерното ориентиране би следвало да почива на особеностите на личността като тип темперамент и характер и да бъде избрана подходяща професия, в която тези особености да могат да бъдат използвани в максимална степен.

1.7.  Намали времето, прекарано в социалните мрежи и живей реално

Социалните мрежи в последните години улесниха в голяма степен комуникацията, тъй като позволяват да се свържем и общуваме с хора, които географски са на много голяма дистанция от нас и това е страхотно. Пристрастяването към тях обаче се оказва не дотам здравословно. Улесненията, които социалните мрежи предлагат са много удобни, но водят до пристрастяване и отнемат значителна част от времето ни, правейки ни в действителност асоциални. Нищо не може да замени директния контакт лице в лице, въпреки че интернет технологииите създават усещане за близост.

1.8.  Объръщай внимание на любимите си същества

Заринати в битовизми, все по-рядко се замисляме за нещата, които ни правят щастливи, а времето, прекарано с близък човек или домашен любимец, е едно от тях. За да сме в хармония със себе си, освен работата и задълженията, на преден план трябва да поставим и отношенията си с обичаните от нас същества. В противен случай губим не само споделени моменти, но и естеството на взаимоотношенията ни се променя. Ако не обръщаме достатъчно внимание на любимите си хора, те ще се отдалечат от нас неусетно, което би могло да създаде усещане за загуба и да наруши нашата психическа стабилност.

1.9. Научи се да се глезиш, защото ти го заслужаваш

Това да се поглезиш съвсем не означава, че си „разглезен“, а че уважаваш себе си достатъчно, за да си дадеш нужната почивка или да ки купиш любимия скъп парфюм. Никой друг не е по-наясно с нашите желания и потребности от самите нас, затова има случаи, в които е добре да се поставим на първо място и да си угодим, без да изпитваме вина за това.

1.10. Приеми се такъв, какъвто си

Личността на човека се променя и дооформя през целия му жизнен път. За това спомага опитът, който трупаме в различни ситуации. Каквото и да прави обаче, човек не може да се промени коренно, а развитието му е в рамките на заложеното му в първите години от живота, в детството. В крайна сметка, човек трябва да се приеме такъв, какъвто е и да се стреми да стане възможно най-добрата версия на себе си.

Заключение:

Изброените десет примера далеч не са единствените начини да заживееш в хармония със себе си, но от психологична гледна точка са едни от най-важните за постигането на баланс в нашия живот. Постепенно всеки трябва да открие своя път да бъде щастлив, а за да си щастлив, значи да си се приел такъв, какъвто си в действителност и да си доволен от постигнатото. Със сигурност не е лесно и всеки човек в даден период от живота си се чувства потиснат, недоволен от себе си или обвинява съдбата, но това далеч не променя положението към добро, а води до едно безмислено стоене на едно място и зацикляне върху миналото. Не можем да променим онова, което вече се е случило, но можем да се поучим от него и да вървим напред, по-силни и по-мъдри от преди. Четейки тази статия вие вероятно ще откриете още много начини за постигането на хармония, което и беше нейната основна цел.

Вашият коментар